25 листопада — Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок

Насильство в сім’ї, незважаючи на те, чи є воно фізичним, економічним, сексуальним чи психологічним, є одним з найбільших порушень прав людини – права на життя та фізичну та психологічну недоторканість. Насильство чоловіків щодо жінок завжди вважалось «приватною справою» сім’ї, до якої певним чином залучені жінки, і лише впродовж останніх 40 років про цю проблему говорять як про проблему цілого суспільства, оскільки насильство стосується не лише жінок, які стали жертвами, але й суспільства загалом. Часто жертвами  або свідками такого насильства є діти.

За даними міжнародних досліджень кількість дітей, які щодня потерпають від насильства в сім’ї, перевищує 10 мільйонів. Щоденно в Україні фіксують близько 348 випадків насильства в сім’ї, а близько 60% жінок страждають від домашнього насильства на постійній основі.

Фактично кожна третя жінка в Україні потерпає від домашнього насильства. Чоловіки також стають жертвами домашнього насильства. Утім, у них набагато вищий ризик зазнати насильства з боку незнайомців. Жінки та діти найчастіше стають жертвами насильства з боку тих, кого вони знають. Тому серед жертв домашнього насильства частка жінок непропорційно велика.

Щороку поліція реєструє близько 150 тисяч заяв про факти насильства в сім’ї. Проте лише частину випадків зафіксовано, тож це число можна сміливо помножити на 10.

Законом України «Про попередження насильства в сім’ї» передбачено як заходи по відношенню до осіб, котрі чинять насильство, так і заходи щодо надання допомоги потерпілим. По відношенню до осіб, які вже вчинили насильство в сім’ї або погрожують це зробити в арсеналі дільничних інспекторів або працівників ювінальної поліції, яказаймається захистом прав дітей є такі способи впливу:

  • Винесення офіційного попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї;
  • Взяття кривдника на профілактичний облік (1 рік);
  • Винесення захисного припису, згідно з яким забороняється чинити певну дію (дії) по відношенню до жертви насильства в сім’ї. Серед переліку можливих заборон – ведення телефонних переговорів з жертвою, розшукування чи відвідування її тощо.

Якщо тривалий час проти Вас здійснювалися акти фізичного насильства, Вам необхідно зняти побиття. На судмедекспертизу Вас також може направити дільничний інспектор або інший співробітник поліції районного відділення, до якого Ви маєте звернутися з заявою про насильство.

Письмова заява подається на ім’я начальника державного правоохоронного органу. В ній коротко та чітко вказуються всі обставини справи та висловлюється конкретна вимога стосовно наслідків заяви. Письмова заява може бути направлена, як цінний лист з повідомленням про доставку, чи подана особисто, але обов’язково на копії, яку Ви залишаєте у себе, повинен стояти вхідний номер та дата отримання Вашої заяви правоохоронним органом.

Правила які  необхідно знати при здійсненні насильства сім’ї:

  1. Продумайте свої дії в тому випадку, якщо акт насильства вже відбувався і може повторитися знову;
  2. Розповідайте про насильство тим, кому ви довіряєте (друзям родичам);
  3. Знайдіть таке місце, куди ви змогли б піти у випадку небезпеки;
  4. Підготуйте документи (паспорт,свідоцтво про народження, і т., д.) гроші та інші необхідні речі та покладіть їх в одне місце, так щоб у будь-який момент ви змогли б їх легко взяти і втекти з ними
  5. Якщо ситуація критична, то залишайте будинок негайно, навіть якщо вам не вдалося взяти необхідні речі;
  6. Заздалегідь довідайтесь телефони та адреси місцевих служб , які зможуть надати необхідну підтримку (центру соціальних служб для сім’ї , дітей та молоді, дільничного  інспектора, служби у справах дітей).

Якщо ви страждаєте від домашнього насильства, чи помічали, що від цього страждають ваші знайомі – зателефонуйте до Шепетівського міського центру соціальних служб у справах сім’ї, дітей та молоді

( 03840) 4-16-23, ( 098) 047-91-33, ( 03840 ) 4-01-50.