26 червня міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиків та їх незаконному обігу. Ввести дату в календар у Генеральній асамблеї ООН вирішили ще майже 26 років тому. Так світ оголосив про свою рішучість протистояти глобальній проблемі.
Проблема наркоманії вразила всі без виключення країни. За даними ООН, кількість людей, що мають залежність в світі – більше 200 млн. осіб.
Середня тривалість життя людини після початку регулярного прийому наркотиків становить 7 років. Наркомани рідко доживають до 30-річного віку. Як свідчать дослідження, часто вживати наркотики починають зовсім випадково, через цікавість. Молодь “знайомиться” з наркотиками на дискотеках і вечірках, в компанії з друзями. Існують й інші причини збільшення кількості наркоманів, а саме: економічна криза, безробіття, проблеми в особистому житті. Все це змушує людину за допомогою наркотиків шукати “кращого життя”, але це життя без майбутнього.
Наркомани – це люди без майбутнього. Вони втратили своє здоров’я й загрожують здоров’ю власних дітей і суспільству. У наркоманів народжуються діти з тяжкими фізичними та психічними вадами. Зовнішній вигляд наркомана далекий від привабливого: сіре обличчя, суха шкіра, волосся та зуби поступово випадають. У них значно послаблена пам’ять, вони не в змозі запам’ятати прочитане.
Ознаки наркотичної залежності:
- Безпідставне зникнення з дому на досить тривалий час.
- Пропуски занять у школі, зниження успішності в навчанні, прогули роботи.
- Різкі зміни у поведінці, що не були властиві раніше (необґрунтована агресивність, злобність, замкнутість, зміна кола друзів, неохайність).
- Поява брехливості, відчуженості.
- Виникнення боргів.
- Зникнення цінних речей та грошей з дому, крадіжки.
- Втрата зацікавленості до навчання, праці, захоплень.
- Поява флаконів з невідомими рідинами, а також пакетів з рослинною сировиною.
- Знаходження у людини шприців, голок, гумових джгутів, закопчених ложок, таблеток, наркотичних речовин.
- Наявність слідів від ін’єкцій у будь-яких частинах тіла.
- Розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон, сон вдень, важке пробудження та засинання, важкий сон).
- Розлади апетиту (різке підвищення апетиту або його відсутність, прийом значної кількості солодощів, поява надзвичайної спраги).
- Коливання розміру зіниць (різко розширенні або звуженні) та кольору шкіри (різко бліда, сірувата).
Стадії розвитку наркоманії:
- Початкова або звикання – коли змінюється реактивність та формується залежність.
- Середня або хронічна – коли формується фізична залежність від наркотиків, перебудовується функціональна діяльність організму, порушується нормальна робота органів і систем, що викликає з часом нестерпні болі та відчуття.
- Пізня або виснаження – коли руйнуються структури нервової та інших систем, людина втрачає контроль за своїми вчинками, нездатна аналізувати та адекватно оцінювати свій стан.
Поради для Тебе!
- Перш ніж прийняти пропозицію спробувати наркотик, добре подумай, для чого Тобі його пропонують.
- Вчися говорити «НІ»! Варто лише один раз твердо відмовитися від ризикованої пропозиції і далі Тобі буде набагато легше відстоювати свою позицію.
- Знай, що всі наркозалежні шкодують про те, що почали вживати наркотики. Вони на своєму гіркому досвіді переконалися, що самотужки позбутися цієї залежності вкрай важко.
- Якщо Ти бажаєш гострих відчуттів – їх багато довкола, варто лише озирнутися. І для цього зовсім не обов’язково руйнувати своє здоров’я наркотиками і ставати наркозалежним.
- Скажи «НІ !!!» ділкам тютюнового, алкогольного, наркотичного бізнесу! Приєднуйся до молодих, енергійних, здорових, веселих і успішних!
Якщо Ви стикнулися з проблемою наркотиків та опинилися в складних життєвих обставинах, звертайтеся до Шепетівського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, за адресою: вул. Островського, 4, каб. №1,2,3; тел. 4-16-23, моб. тел. 0980479133.