Щорічна Всеукраїнській акція „16 днів проти насильства” стартувала в Шепетівці 25 листопада з наради працівників виконавчого комітету міської ради, які заслухали інформацію начальника відділу управління у справах сім’ї, молоді та спорту А. Гайдай про її завдання і організацію в місті. Акцентувалася увага на передумовах виникнення акції на міжнародних, всеукраїнських і регіональних теренах.
Міжнародна спільнота щорічно підтримує акцію „16 днів проти насильства”. Тисячі громадян та сотні державних і громадських організацій з більш ніж 100 країн світу активізують свої зусилля заради об’єднуючої мети: збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у співвітчизників, створити в конкретному регіоні соціальний простір, вільний від насильства.
Офіційно Міжнародний день проти насильства щодо жінок був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році, але відзначатися він почав раніше, з 1981 року в пам’ять про трагічну загибель трьох сестер Мірабаль, які були жорстоко вбиті під час диктатури домініканського правителя Рафаеля Трухільо у 1960 році.
Акція „16 днів проти насильства” ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства в 1991 році. Власне тоді визначився зв’язок між насильством стосовно жінок та правами людей. Дати акції символічно наголошують на цьому зв’язку:
25 листопада – Міжнародний день боротьби проти насильства щодо жінок, 1 грудня – Міжнародний день боротьби зі СНІДом, 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством (дата прийняття Генеральною Асамблеєю ООН Конвенції про боротьбу з торгівлею людьми… від 2 грудня 1949 року), 3 грудня – Міжнародний день інвалідів, 5 грудня – Міжнародний день волонтера, 6 грудня – річниця інциденту в Монреалі (коли 14 жінок-студенток були вбиті злочинцем лише через те, що “вони були феміністками), 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
Таким чином, майже кожний день від 25 листопада до 10 грудня означений фактами та аргументами стосовно того, що будь – які форми насильства (у громадській чи приватній сферах) є порушенням прав людини.
Цього року Міністерство соціальної політики у співпраці з міжнародними організаціями організовує акцію у рамках програми „Комплексний підхід до вирішення проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні”. Вона реалізується за підтримки урядів Великої Британії, Канади та Естонії і розпочинає нову хвилю кампанії „Розірви коло”. Ціль кампанії: підвищити нетерпимість суспільства до домашнього та гендерно зумовленого насильства.
Інформаційна кампанія „Розірви коло” закликає усе суспільство до активних дій і нульової толерантності до насильства, якому немає виправдань при будь-яких обставинах. Правда завжди одна: якщо він любить, то ніколи не вдарить; зробити боляче – це не прояв симпатії; твоя “хата не зкраю” – ти можеш допомогти.
Координатором запобігання домашньому насильству в нашому місті, відповідно і організатором акції, є управління у справах сім’ї, молоді та спорту. З ініціативи відділу у справах сім’ї та молоді цього управління до акції долучаються громадські організації «Благодійний фонд « Зміцнення громад», « Європейська соціальна академія», у співпраці з якими 27 листопада будуть проведені 2 тренінги : «Жінки: активізація успіху» тощо. Учасниця Всеукраїнської ініціативи «Одна з нас» психологиня С. Рула 03 грудня проведе коворкінг з ненасильницької комунікації «Майстерність діалогу».
Тема буде висвітлюватися в ЗМІ, в програмах «Like TV» тощо. Активну просвітницьку роботу спланували МЦСССДМ, відділ культури, установи культури, служба в справах дітей. Пройдуть інформаційні заходи і в усіх навчальних закладах міста. . Особлива увага буде зосереджена на активізації роботи щодо виконання Закону України « Про запобігання і протидію домашньому насильству». Саме з січня 2019 року вступили в дію статті , відповідно до яких наступає кримінальна відповідальність до домашніх кривдників.
Виконавчим комітетом міської ради створені умови, за яких кожна людина, яка потерпає від домашнього насильства, має можливість отримати безоплатну правову, психологічну, інформаційну допомогу, тимчасовий притулок. На базі ЦСССДМ створено мобільну бригаду. Також проводяться корекційні програми для кривдників.
Завершиться акція підведенням підсумків на розширеному засіданні координаційної ради з питань сім’ї, гендерної політики і попередження торгівлі людьми 10 грудня .
16-ма днями акція не обмежується, вона лише вказує, що проблема є надзвичайно серйозною, і її необхідно долати комплексними зусиллями! Адже цифри свідчать, що:
- Фізичному домашньому насильству в Україні піддаються понад 1,8 млн жінок, протягом року унаслідок нього загинуло близько 600 українських жінок.
- З усіх випадків сімейного насильства лише у 10 % жінка звертається до поліції.
- У 90% випадків – це насильство чоловіків щодо жінок.
- Понад третина – 35,3% – жінок, які живуть з ВІЛ-інфекцією, зазнавали насильства від сексуального партнера або свого чоловіка. …