19 листопада 2020 року склав присягу новообраний Шепетівський міський голова Віталій Бузиль. Минуло перші три місяці роботи, коли очільник міста та сформована ним команда, готові розказати про перші управлінські висновки, успіхи, яких вдалося досягти, та проблеми з якими зіштовхнулися. Від самого початку каденції, Віталій Бузиль заявив про здійснення повної аналітики усіх сфер діяльності міста. Це було потрібно, щоб зрозуміти реальну картину справ і орієнтуватися, яких саме змін потребує новостворена громада.
— Віталію Володимировичу, перша сесія міської ради у листопаді 2020 року мала стати установчою та вступною, та ви оголосили про вимогу повної звітності ряду структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради та комунальних підприємств. До яких перших висновків дійшли?
— З першого дня перебування на посаді міського голови я прийшов до висновку, що структура виконавчого комітету однозначно потребує оптимізації, в тому ж числі в напрямку зменшення кількості працівників. Якість не означає кількість. Разом з тим, як пересічний мешканець міста, вважав роботу комунальних служб незадовільною. Благоустрій міста потребує рішучих дій, Шепетівка знаходиться у вкрай занедбаному стані. Необхідно говорити і про те, що в попередні роки благоустрій міста фінансувався за залишковим принципом – це були незначні кошти, які необхідно збільшувати в рази. Якщо кошти на Шепетівське ремонтно-експлуатаційне підприємство і виділялись, то на техніку, яка або не працює, або взагалі неефективна для використання в комунальній сфері міста. Я вважаю, що наше місто повинно бути чистим та охайним.
— Позаду шість сесій міської ради. Чи вдалося дійти взаєморозуміння із депутатським корпусом?
— Ще у період передвиборчої кампанії я висловлював думку, що міський голова повинен бути поза політикою. До слова, цей склад депутатського корпусу вважаю надзвичайно потужним, який поєднав у собі досвід депутатів попередніх скликань, «свіжу кров» молодих депутатів, а також компетенції з абсолютно різних сфер життя міста кожного окремого представника політичної партії. Для ефективної роботи депутатського корпусу та виконавчого комітету Шепетівської міської ради очільник міста повинен співпрацювати з усіма, незалежно від партійної приналежності. В прийнятті правильних та покрокових господарських рішень ми маємо бути одноголосними. Я переконаний, що у нас і надалі буде ефективна співпраця. Розпочав і буду далі працювати максимально публічно. Нам вже вдалося налагодити систему, коли всі питання, що виносяться на сесії міської ради детально вивчаються на засіданнях постійних комісій, робочих групах та у колі голів депутатських фракцій. Тут я хочу подякувати депутатам за конструктив, підтримку та ініціативу.
— З якими першочерговими труднощами довелося зіштовхнутися в роботі?
— В першу чергу, після аналізу виконання міського бюджету 2020 року та стану його виконання, у грудні склалася критична ситуація щодо фінансування програм соціального захисту населення: допомога соціально незахищеним верствам населення, допомога на лікування, відшкодування за програмою «Пільгові ліки», зокрема препаратів замісної та підтримувальної терапії, підтримка сімей загиблих учасників ООС. Фактично на жовтень, листопад і грудень 2020 року жодна з цих програм не була підкріплена фінансовим ресурсом у міському бюджеті, при тому, що виконання бюджету було 96%. Нам вдалося вийти з ситуації коштом перерозподілу видатків міського бюджету, в тому числі великої частини на утримання виконавчого комітету. З переліку невирішених проблемних питань, які залишилися «у спадок» – «Громадський бюджет», 10 з 12-ти переможців, які залишилися без реалізації. Ми зробили в цьому напрямку значний крок – оновили положення, склад комісії, попрацювали з депутатським корпусом та переможцями, зрушивши справу з «мертвої точки».
— Ви оголосили новий, кардинальний підхід до ведення кадрової політики – виконавчий комітет було реорганізовано, він підпорядкувався новому структурному підходу. Яку мету переслідували?
— За результатами роботи перших трьох місяців, прийшов до висновку, що у виконавчому комітеті Шепетівської міської ради необхідно провести оптимізацію. Мова йде у першу чергу про якісні зміни, наслідком чого стали і зміни кількісні. Ці рішення в першу чергу повинні вплинути на якість надання послуг працівниками виконавчого комітету населенню громади у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб підприємців, роботи фахівців ЦНАПу та соціального обслуговування населення. Ці висновки привели нас до того, що нам необхідна нова структура виконавчого комітету, оптимізація управлінь та відділів, яка привела до вивільнення поки 26 працівників. Якість не завжди у кількості, а в першу чергу у правильно організованій та адміністрованій роботі. Позитивом є те, що після активного обговорення, депутати підтримали мою ініціативу.
— Ще у передвиборчій кампанії ви проголошували, що дотримуєтесь абсолютно прозорої діяльності влади. Які кроки в цьому напрямку вже зроблено?
— Ще бувши кандидатом, підписав Декларацію підтримки Кодексу прозорої влади, як кандидат на посаду міського голови. Бо прозоре управління містом – це гарантія залучення інвестицій та створення нових робочих місць. Сьогодні, будуючи стратегічні кроки роботи за кожним напрямком, керуюсь цим кодексом, відслідковуючи, які кроки ми вже готові здійснювати, нам вдалося у січні отримати персональний кабінет міста на порталі підтримки електронної демократії e-dem.ua. Тепер поряд з прозорістю доступу до інформації, мешканці громади отримають можливість створювати електронні петиції. Також працюємо над оновленням сайту Шепетівської міської ради, який давно застарів як з точки зору безпеки, так і з огляду на його низьку функціональність. Бо сайт міста – це його обличчя. За допомогою вищезгаданих інструментів маємо в планах зробити громаду відкритою онлайн. Наша команда активно співпрацює зі ЗМІ, ми прагнемо системності висвітлення робочих процесів та рішень, навіть тих, які складні, непопулярні, але необхідні. Зі свого боку намагаюсь активно висвітлювати особисту позицію у соціальній мережі Facebook.
— Говорячи про комунальний сектор, стає зрозуміло, що за три місяці продемонструвати практичні результати складно, та чого вдалось досягти у цьому напрямку?
— Справді, для такого короткого строку, тим більше у зимовий період, складно продемонструвати швидкий результат, та все ж нам вдалося реалізувати декілька рішучих кроків. В першу чергу ми посилили контроль за діяльністю комунальних підприємств, і це не просто управлінські рішення, ми встановили GPS-трекери моніторингу на техніку та автомобільний транспорт комунальних підприємств, що дає можливість відстежувати активність. Дав доручення заступнику із житлово-комунальних питань розглянути варіанти до наступного зимового сезону, модернізації обладнання снігоочисної техніки для використання рідких протиожеледних реагентів. Це питання триматиму на особистому контролі. Також незабаром розпочне роботу у тестовому режимі ШЕДС-1503 (Шепетівська екстрена диспетчерська служба).
— Шепетівська об’єднана громада зросла на три сільських населених пункти: Плесна, Жилинці та Пліщин. Яких першочергових задач прагнете досягнути у напрямку інтеграції цих територій?
— Я дотримуюсь тієї позиції, що всі надходження до бюджету з сільських територій мають повертатися на їх розвиток. З цього приводу ми двічі провели круглі столи, на яких розглянули першочергові завдання з розвитку місцевої інфраструктури. Маємо продовжити будівництво системи водопостачання, забезпечити якісне вуличне освітлення, створити умови спортивного дозвілля для молоді, забезпечити рівнозначний доступ до отримання послуг, які отримують містяни. До слова, з нашої ініціативи в селі Плесна і Пліщин уже працюють «соціальні кабінети», їхати до районного центру не потрібно, а оформити пільги, субсидію та соціальну допомогу можна безпосередньо в приміщенні старостату. Із першими нотами весняної погоди залучатимемо ШРЕП для благоустрою сіл, особливо це буде актуально у передпасхальний період.
— Шепетівська громада, з огляду на законодавчі зміни, прийняла у комунальну власність ряд об’єктів медицини, освіти, культури. Яка їх подальша доля та ступінь впливу на міський бюджет?
— Справді, нещодавно, ми прийняли у комунальну власність КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» та КНП “Вузлова лікарня станції Шепетівка”, Пліщинську та Плесенську ЗОШ, дитячі садочки та заклади культури. Сьогодні наша головна задача, спільно з депутатським корпусом, виконавчим комітетом міської ради забезпечити якісне функціонування медичних закладів, а це: завершити ремонт “приймального відділення”, відновити будівництво пренатального центру та розпочати монтаж ліфту до реанімації. Щодо закладів освіти, то і у місті Шепетівка, по ряду навчальних закладів, ми маємо здійснити реформування, цього вимагає нова освітня реформа. Але ми маємо це зробити виважено, щоб це лише покращило якість надання нашим дітям освітніх послуг. Незавершеною лишається передача районного центру ПМСД на баланс міста, це питання вже дві сесії районної ради не виноситься на порядок денний. Незалежно від цього моя позиція – незмінна – Центр, як і решта медичних закладів, повинен перейти на баланс міста!
— Яку роботу вдалося провести і яка планується в напрямку залучення інвестицій?
— Інвестиції напряму пов’язані із прозорістю діяльності влади та привабливістю самої громади для потенційного інвестора. Ми маємо відмінне місце розташування як з точки зору автомобільних доріг, так і залізничного вузла, крім того, Шепетівка стала центром реформованого Шепетівського району. Вже маємо успіхи – виграш грантових коштів Європейського союзу на два масштабних проекти, один із яких «Агропромисловий парк». Над цим зараз працюємо, ведемо переговори. Наша команда також має позитивний досвід співпраці із Державним фондом регіонального розвитку, тож цією можливістю теж плануємо скористатися. Головне пам’ятати, інвестори охоче заходять на надійну, в усіх значеннях, територію, тому наша задача такою зробити Шепетівську громаду.
І говорячи про наповнення бюджету в цілому, фінансове управління Шепетівської міської ради за моєю вказівкою приводить у відповідність норму сплати ПДФО організаціями, установами та фізичними особами підприємцями, які юридично зареєстровані в інших регіонах, але фактично здійснюють господарську діяльність на території нашої громади. Було розіслано більш ніж 300 листів і за перший місяць діалогу маємо результат. Вдалося залучити до сплати податків до Шепетівської громади 15 нових платників, що за січень склало надходження у розмірі 329 000 грн до місцевого бюджету.
— Які короткострокові задачі ставите перед собою на цей рік?
— Одна із наших першочергових задач – питання стабілізації критично «розбалансованої» системи теплопостачання у місті. Це складний і довгий шлях, але ми маємо розпочати його цьогоріч. Тому вже розпочала роботу комісія з питань від’єднання найбільш критичних будинків від системи централізованого опалення. Також під моїм особливим контролем наразі підготовчі роботи, а надалі і практична реалізація оновлення вуличного освітлення у місті та встановлення LED-світильників. У пріоритетних планах цього року – в межах наявних та додатково залучених коштів, влаштувати суцільне асфальтне покриття вулиць ім. М.Дзявульського і Генерала Шухевича. Думаючи про перспективу, плануємо також провести коригування проектно-кошторисної документації перинатального центру, що дасть змогу надалі залучати кошти державного бюджету на завершення реконструкції об’єкту, та виготовити проектно-кошторисну документацію для реконструкції стадіону «Локомотив».
Фахове управління – це командна робота!
Артур Мовсісян, заступник міського голови з питань інвестування та розвитку громади:
«Шепетівка приваблива для інвестора – головна задача, яку ми ставимо перед собою. І це багатоскладовий процес: публічність закупівель, покращення інфраструктури та благоустрою, а також жорсткий контроль видатків. Ми вже зробили перші кроки. Тепер подати документи для отримання адміністративних послуг у сфері будівництва, у сектор з питань державного архітектурно-будівельного контролю можна виключно в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему. Нам вдалося посилити контроль за цільовим використанням об’єктів нерухомого майна та споруд, «реанімувавши» діяльність спільної комісії з контролю. Протягом року Шепетівська громада отримає фінансування у розмірі 28 000 000 грн коштів Європейського союзу, які нам вдалося відстояти і які будуть реалізовані на будівництво агропромислового парку та реконструкцію Шепетівського парку культури та відпочинку. Левова частка робіт з благоустрою цьогоріч буде спрямована на планові поточні середні ремонти доріг та облаштування вуличного освітлення міста та сіл. Також розпочата робота з підготовки проектно-кошторисної документації та облаштування ділянки під проект “Агропромислового парку”, більше того ведуться переговори із агропромисловими виробниками щодо співпраці на базі цієї нової платформи».
Ігор Ялоха, заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства:
«Житлово-комунальне господарство – це той напрямок, який вимагає значної координації зусиль, виважених господарських рішень та стратегічного бачення перспектив. Сьогодні самі містяни відзначають, що спостерігають активнішу роботу комунальних служб у місті. Посилений контроль за роботою підприємств дав можливість виявити та ліквідувати ряд недоліків. Ми вже взяли напрямок на впорядкування ринків у місті на предмет несанкціонованої торгівлі. Розпочата робота із виготовлення схеми теплопостачання. Цей документ дозволить спланувати стратегію від’єднання найбільш «розбалансованих» будинків міста від централізованої системи опалення. У цьому напрямку нам вже вдалося коригувати тариф в бік зменшення для 1-2 та 3-4 поверхових будинків без лічильників. Важливим кроком стало те, що цьогоріч модульні котельні при освітніх закладах, які обслуговувались приватною компанією, було передано під контроль комунального підприємства міської ради. Це дасть можливість оперативно та якісно реагувати на потреби, а також зекономити кошти бюджету. Також плануємо встановлення нових навісних сміттєвих урн територією міста. Наразі в експерементальному режимі тестуємо LED-світильники різних виробників для визначення найбільш ефективного та якісного, у планах заміна ламп вуличного освітлення. Підсумовуючи зиму, справжнім випробуванням на міцність стали снігоочисні роботи, але не зважаючи на всю складність погодних умов, нам вдалося втримати удар. За допомогу дякуємо партнерам-благодійникам, які надавали власну снігоочисну техніку та небайдужим містянам, які долучалися до очистки міста. Більше того, незабаром весна, а значить перед нами стоятиме задача привести місто до ладу, здійснити базовий благоустрій».
Галина Безкоровайна, заступник міського голови з гуманітарних питань:
«Відповідно до законодавчих змін, на баланс міста прийнято школи Плесни та Пліщина, а також садочки та заклади культури, які стали філіями Шепетівського міського будинку культури. Реорганізація торкнулася бібліотек, які тепер теж мають філійну систему організації. Наразі ведемо переговори із керівниками Укразалізниці про перехід на баланс міста Будинку культури залізничників, який планують ліквідувати. Боремось за право зберегти заклад у якості комунальної власності міста. У співпраці із депутатським корпусом ми переглянули та затвердили всі освітні програми, що розпочали діяти у 2021 році. Маємо хорошу перспективу придбати шкільний автобус на умовах співфінансування із обласним бюджетом, впевнена, що ця ініціатива буде підтримана керівництвом області. Не без приємності завершився рік і для напрямку медицини. КНП «Шепетівську багатопрофільну лікарню» отримала 6 000 000 грн державної медичної субвенції – і у мешканців шепетівської громади з’явилися новий цифровий рентгенологічний апарат та портативний апарат УЗД. У розпалі роботи з реконструкції частини приміщень лікарні під “приймальне відділення”, сесією міської ради на ці потреби виділено 600 000 грн з міського бюджету, а на проведення реконструкції з державного бюджету надано близько 12 000 000 грн. Окрім приймання пацієнтів вторинної ланки, на базі оновленого корпусу, також здійснюватиметься ряд лабораторних процедур, цифрова рентгенографія, комп’ютерна спіральна томографія та операційна нового зразка».
Віталій Янушевський, заступник міського голови з питань інтеграції сільських територій:
«Інтеграція сільських територій сьогодні пріоритетний напрямок, це напрямок, який вимагає продуманого стратегічного підходу та виваженого бюджетного балансу. Перше та головне наше досягнення – успішно завершено процес об’єднання сільських громад з міською . На особливий контроль взято раціональність використання аграріями-орендарями земельних ресурсів громади, приведення до відповідності сплати податків. За кошти медичної субвенції в кінці минулого року громада отримала новий автомобіль Renault, який обслуговуватиме села Плесна, Жилинці та Пліщин. Незабаром у селі Жилинці, до слова, запрацює новий ФАП. Маємо завдання від міського голови розробити ідею та реалізувати встановлення у селі Жилинці модульного приміщення, яке буде використовуватись як Центр сільського дозвілля. Звісно ж головні акценти будуть зроблені на системі водопостачання та освітлення. Відтепер за кожним населеним пунктом буде закріплено працівника ШРЕП, відповідального за належний стан благоустрою цих територій. Нещодавно затверджено генеральні плани сіл Плесна та Жилинці.
В Шепетівці нам вже вдалося налагодити діалог із об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, підписати меморандум про співпрацю. Важливим завданням міського голови є максимальна цифровізація адміністративних послуг. Наразі працюємо над впровадженням в роботу системи «Вулик», а також цифрового рішення реєстрації місця проживання».