Зазвичай, коли ми п’ємо воду, то не думаємо про її хімічний склад, про те, як вода впливає на наше з вами здоров’я.
Максимум, що ми можемо подумати, очищена вода чи ні, відчути з запахом вона чи без запаху, побачити – прозора вона чи мутна.
Виконувати свою гігієнічну роль вода може лише тоді, коли вона якісна щодо органолептичних, хімічних та бактеріологічних властивостей. В іншому разі – неякісна або забруднена вода може спричинити низку інфекційних хвороб: черевний тиф, холеру, дизентерію, гельмінтози, тощо .
Згідно з державним стандартом питна вода має відповідати таким гігієнічним вимогам:
- бути безпечною в епідемічному відношенні — не містити патогенних збудників, яєць та личинок гельмінтів, тощо.
- мати нешкідливий хімічний склад — не містити токсичних, радіоактивних речовин та залишків солей, здатних негативно впливати на здоров’я людей;
- мати цілющі органолептичні властивості — комфортну температуру, бути прозорою, не мати кольору, запаху та стороннього присмаку.
Особливу увагу хочемо звернути на колодязну воду колективних та приватних криниць, тому що не завжди джерельна, колодязна вода, оспівана в музиці і літературі, на практиці виявляється кришталево чистою.
Забруднити питну воду можуть і весняні паводки, дощі, розставання снігу, грунтові стічні води, і різні агрохімікати, які використовуються в сільському господарстві, що можуть затопити колодязь.
Колодязна вода з високим рівнем нітратів небезпечна для малюків віком до трьох років, з якої при приготуванні сумішей для дитячого харчування може бути отруєння нітратами та виникати захворювання «метгемоглобінемія».
Нітрати, або солі азотної кислоти, є найпоширенішими токсичними забруднювачами середовища. Аналіз питної води показує, що зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання.
Основна причина цього – ненормоване використання в колективних господарствах та у приватному секторі мінеральних і органічних добрив. Також негативний наслідок має облаштування криниць поблизу вигрібних ям та хлівів, де утримуються тварини. Для захисту колодязів облаштовуються глиняні «замки», проводиться їх чистка та весняно-осіннє хлорування.
Приготування сумішей для дитячого харчування, в яких використовується колодязна вода, що містить велику кількість нітратів, становить основну загрозу отруєння немовлят. Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%.
Загалом, забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.
Щоб уникнути отруєнь нітратами необхідно використовувати якісну воду перевірену в лабораторії. Якість води криниць визначається згідно Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10), що затверджені наказом МОЗ України 12.05.2010 року № 400 та залежать від місць розташування колодязів, стану прилеглої території, наявності джерел забруднення, санітарно-технічного стану колодязів та здійснення заходів щодо належного їх утримання. Норма вмісту нітратів у воді криничній становить до 50 мг/л.
Також хочемо повідомити, що Шепетівський міськміжрайонний відділ ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» (м. Шепетівка, вул. В. Котика, 70, тел. 4-00-82) проводить лабораторні дослідження питної води (водопровідної, з пунктів розливу та бюветів, з колодязів та каптажів, джерел, фасованої,) щодо визначення наступних показників:
- епідемічної безпеки – мікробіологічні, паразитологічні дослідження;
- санітарно-хімічних показників безпечності та якості -органолептичні, фізико-хімічні та санітарно-токсикологічні дослідження.
Наша установа також надає послуги з проведення дезінфекції води з водогонів, криниць та каптажів.
Прейскурант цін на лабораторні дослідження питної води і послуги що виконуються, затверджений Кабінетом Міністрів України за №662 від 11.05.2006 року.
Завідувач відділення організації
сан.-гіг. досліджень Шепетівського
міськміжрайонного відділу І.А. Матвійчук