18 березня 2021 року начальник служби у справах дітей Катерина Купрацевич взяла участь в онлайн-зустрічі з батьківською громадськістю Шепетівської ЗОШ №1 “Небезпечні ігри в Інтернеті. Що потрібно знати, щоб попередити”.
У ході зустрічі батькам були надані поради та рекомендації:
- Головний меседж для батьків – потрібно щодня говорити зі своїми дітьми, чути їх, розуміти їх, допомагати, підтримувати, вчити… Психологи радять: почніть з 10 хвилин спілкування, потім вони переростуть в 20 хвилин, 30 хвилин, годину. Запитайте дітей: що цікавого було в школі? З ким ти дружиш? Чим захоплюєшся? Які в тебе плани на завтра, на вихідні? Діалог повинен бути щирим, відкритим, регулярним. І головне – бути актуальним віку дитини!
- Під час спілкування з дітьми батьки повинні звернути увагу на інформаційну безпеку в Інтернеті. Необхідно пояснити їм, що на них чатують дуже серйозні ризики:
- кібербулінг (цькування, залякування, агресивні коментарі в бік дитини, на які не потрібно реагувати і відповідати);
- участь в сумнівних групах, покрокове виконання завдань кураторів, які можуть довести до спроб суїциду. Потрібно відверто поговорити про шкоду здоров’ю від участі в таких групах. Проте, не називати назв груп, бо це викличе інтерес і послідуючий спалах активності в їх пошуку;
- спілкування з незнайомцями, які можуть видавати себе за інших людей, просять зробити відверті фото, запрошують на побачення, крутять так звану віртуальну “любов” з дітьми в онлайні, знімають її на відео. Наразі, як ми всі знаємо з новин, порушено кримінальне провадження щодо батьків 8-річної дівчинки та 13-річного хлопчика, за виставлені в мережі постановочні відео з метою набрати підписників.
- Батькам необхідно забезпечити дотримання дітьми збалансованої так званої “цифрової дієти”.
Це означає, що діти повинні проводити час в Інтернеті з користю:
- навчатись знанням;
- творити (вести відеоблоги про своє хобі, ділитися своїми досягненнями, створювати анімаційні ролики, висвітлювати цікаві події зі шкільного життя тощо), а не тільки бути споживачами мережі;
- формувати позитивну модель онлайнової поведінки. Тобто, ділитися позитивною інформацією про себе та інших, підтримувати дружні відносини з однолітками в онлайні.
- використовувати навчальні та розважальні вебсайти, які рекомендовані навчальним закладом.
- Батьки повинні знати і використовувати сучасні додатки, які дозволяють встановлювати інструменти відстеження часу на різні програми, послуги, при цьому керуватись віком дитини, коли вирішується, до якого контенту, ігор, додатків і послуг діти матимуть доступ. Але все треба робити обережно, тут є побічний ефект: з дитиною може бути конфлікт або більш прихована онлайн-поведінка, замкнутість дитини. Не потрібно погрожувати відібрати у дитини пристрої, бо будуть менш охоче розповідати про проблеми, переживання, хвилювання, пов’язані зі спілкуванням в мережі.
- Батьки повинні переконатися в тому, що дитина знає, до кого звернутися по допомогу у разі необхідності – безпосередньо до батьків, опікунів, вчителів, дорослих, соціальних служб. Саме вони повинні допомогти дитині зробити висновки і впоратися з неприємностями – у цьому полягає вироблення стійкості до цифрового середовища. Тільки разом з дорослими, особливо з батьками, діти можуть протидіяти тим загрозам, які йдуть з Інтернет-мережі.
Начальник служби у справах дітей
Катерина КУПРАЦЕВИЧ