Відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення

У рамках проекту “Я маю право”, який реалізується фахівцями системи безоплатної правової допомоги та органів юстиції на території всієї України, працівники Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги підготували консультацію щодо порядку відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

 

Землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Громадянам землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Право приватної власності на землі сільськогосподарського призначення можуть набувати лише громадяни України та юридичні особи України, однак, іноземні громадяни, особи без громадянства, іноземні юридичні особи можуть отримати у спадщину зазначену категорію земель, але зобов’язані протягом одного року з моменту набуття права власності на земельну ділянку здійснити її відчуження.

Особа, яка бажає отримати у власність земельну ділянку має звернутись з клопотанням до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки , у якому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Після погодження проекту землеустрою та подання його на затвердження проводиться реєстрація та внесення даних про земельну ділянку в систему Державного земельного кадастру в територіальному відділі/управлінні Держземагентства за місцем розміщення земельної ділянки, про що надається витяг.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Після прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки здійснюється реєстрація права власності на земельну ділянку у реєстрі речових прав на нерухоме майно.