ДЖЕРЕЛА ДЛЯ ІСТОРИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

З кожним роком збільшується кількість громадян, які звертаються в архівний відділ з метою досліджень історії України, рідного краю. Їх цікавить наявність архівних документів далекого минулого, що містять відомості про знаменні історичні події та видатні постаті в історії нашої держави. На жаль, архівний відділ не володіє такими документами і рекомендує звертатися до спеціалізованих архівних  установ з огляду на запити громадян.

Джерелами для історичних досліджень можуть стати різні архівні установи, головними з яких є Центральний державний історичний архів України, м. Київ (ЦДІАК України) та Центральний державний історичний архів України, м. Львів (ЦДІАЛ України). ЦДІАК України зберігає документи, що висвітлюють історію нашої держави періоду ХІV-ХХІ ст. Найдавніша пам’ятка архіву – Євангеліє грецькою мовою на пергаменті (XIII ст.), найдавніший документ (грамота руського старости) датується 1369 роком. Найбільш цінну частину зібрання документів ЦДІАК України складають актові книги судово-адміністративних і станових установ Правобережної України (поч. ХVІ ст.- кінець ХVІІІ ст..). Сюди входять документи про Визвольну війну під проводом Богдана Хмельницького, козацькі та селянські виступи, гайдамацький рух.

ЦДІАЛ України зберігає документи різних історичних епох: Галицько-Волинської держави (ХІІІ- ХІVст.), Великого Литовського князівства і Речі Посполитої (ХІV- ХVІІІ ст..), Австрійської та Австро-Угорської монархії (1772-1918), Західноукраїнської Народної Республіки (1918-1919), Української Народної Республіки (1917-1921), міжвоєнної Польщі, німецької окупації, радянського періоду і періоду незалежної України. Найдавнішими документами в архіві є унікальні берестяні грамоти(1110-1137 рр.) і також унікальна колекція грамот на пергаменті (1233 р.). Надзвичайно цікавими  і цінними, насиченими інформацією про суспільно-політичні процеси, національно-визвольні та революційні рухи є численні фонди, що є незамінним джерелом для вивчення кожного представленого тут періоду історії.

У зібраннях Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України (ЦДАВО України) представлено документи діяльності різних владних структур, що існували в Україні у XX-ХХІ ст. Унікальними документами представлені періоди Української Центральної Ради й Української Народної Республіки, Української Держави гетьмана П. Скоропадського, Директорії Української Народної Республіки, періоду Другої світової війни (серед них – збережені в Україні документи окупаційної влади).

Історію держави у фото-, кіно- та звуковому відображенні допоможе осягнути аудіовізуальна спадщина, що зберігається у Центральному державному кінофотофоноархіві України, який носить ім’я свого багаторічного директора Г.С. Пшеничного (ЦДКФФА України ім.. Г.С. Пшеничного).  Установа має аудіовізуальні документи, починаючи з кінозйомок 1896 року, перших фотодокументів середини ХІХ ст.. та звукозаписів 1900 р. – до наших днів.

Дослідникам історії рідного краю можуть стати в нагоді Державні архіви Хмельницької, Вінницької, Житомирської областей, у фондах яких можна віднайти документи з історії тих місць, які входять до історичних регіонів Поділля і Волині. Серед найцінніших документів Державного архіву Хмельницької області – найдавніший документ, написаний у 1598 році; приватний лист Яна Казимира до дворян Любельських, датований 1648 роком; вітальна грамота гетьмана Скоропадського на честь відкриття Українського Державного університету у м. Кам’янці-Подільському, написана 20 жовтня 1918 року; приватний лист Симона Петлюри до ректора університету Івана Огієнка, що датується 26 грудня 1919 року.

В архівному відділі апарату Шепетівської міської ради та її виконавчого комітету зберігаються документи Національного архівного фонду України, які утворилися в діяльності органів місцевого самоврядування, організацій, установ міста (в основному за період незалежності України (деякі фонди – з 1963 р.). Однак ми завжди раді  допомогти дослідникам сивої давнини у пошуку, надати наявні документи, брошури, ознайомити з фондами особового походження, поділитися інформацією і дізнатись від наших користувачів про цікаві знахідки в історії міста і краю.

Начальник архівного відділу

апарату Шепетівської міської ради

та її виконавчого комітету

Олена ПОКОТИЛО