У час нових випробувань для цілого світу, глибше усвідомлюєш важливість сім’ї, підтримку близьких, рідних, люблячих людей. Бо разом легше долати виклики долі, ставати сильнішими і витривалішими не лише в складних ситуаціях, а й на шляху до реалізації мрій. Проте, факти вчинення домашнього насильства в м. Шепетівка свідчать, що протягом 1-ого кварталу 2020 року їх стало більше на 70% порівняно з таким самим періодом в 2019 році. Ото ж, можна зробити висновок, що одним із сприятливих тому факторів є карантин , під час якого в багатьох сім’ях загострилися конфлікти. Бацили непорозумінь, неповаги, знецінення , невміння і небажання будувати діалог є не менш небезпечними , ніж віруси! Вони призводять до психологічного, фізичного , економічного, сексуального домашнього насильства. Кривдники не задумуються над тим, що ламають в близькій людині впевненість у собі, наносять фізичного і душевного болю, нівечать здоров’я і життя, позбавляють любові і радісного сприйняття дійсності , калічать дитячі душі, породжують в дітей, які спостерігають домашнє насильство , комплекси, закладають в підсвідомості алгоритм майбутньої поведінки у власній сім’ї.
Відділ у справах сім’ї та молоді управління у справах сім’ї, молоді та спорту міської ради, фіксуючи повідомлення з поліції і заяви потерпілих протягом року, намагається з’ясувати обставини вчинення насильства, зрозуміти відповідь на десятки «ЧОМУ?».
Чому шукають захисту від дорослих дітей матері (15% від звернень за рік), плачуть від грубого слова, а то і від зневажливого стусана. Чи не тому, що ріднішими за матір для них стали сумнівні друзі, алкоголь , наркотики, що засліпили очі й бронею оповили серце? Стосується така невдячність від дорослих дітей і чоловіків (10 % від усіх постраждалих) , які вимушені звертатися в поліцію, використовуючи останню можливість вгомонити дітей, що геть розперезалися, відчуваючи свою «перевагу» перед їхньою старістю і немічністю. Чому дружини, присвятивши своє життя сім’ї, змушені ховати синці під очима, чи в очах – глибокий сум від нещасливого шлюбу (подібних випадків фіксується найбільше – 65 % від усіх звернень)? «Вагомими» причинами до конфлікту можуть стати буденні дрібниці. Так звані «законні претензії» дуже часто йдуть від стереотипного сприйняття жінки, як обслуговуючого персоналу. Застосовуючи фізичну силу, або психологічний ( крики, погрози), чи економічний тиск (погрозу залишити без засобів існування, житла тощо) стосовно своєї «слабшої половинки», чоловіки розписуються у власній слабкості. Аргумент « сама винна» не виправдовує кривдників. Це визнали і законотворці, вилучивши із законодавчих і нормативно – правових актів із запобігання і протидії домашньому насильству поняття « віктимна поведінка», що означало дії жертви, які спонукали порушника до насильства. Тобто, кривдник жодним чином не може бути виправданий за свої протиправні дії щодо близької людини.
Серед звернень 8% – від чоловіків , які звинуватили в насильстві своїх дружин, співмешканок. Зазвичай, це – заяви у відповідь на звернення жінки, тобто – своєрідна помста.
Що ж робити, щоб запобігти домашньому насильству, в цілому і зокрема?
- Пам’ятати, що над сімейними стосунками потрібно працювати.
- Не забувати про батьківську відповідальність щодо майбутнього сімейного щастя своїх дітей , формування цілісних і самодостатніх особистостей . Тому батьки мають подавати позитивний приклад, будуючи між собою і з дітьми стосунки, засновані на любові, взаємній повазі, партнерстві в питаннях побуту і у вихованні дітей.
- Не потрібно терпіти насильство !!! Не покараний кривдник буде повторювати його знов і знов. Нове законодавство із запобігання і протидії домашньому насильству застосовує достатньо широкий спектр покарань, від адміністративних до кримінальних, щодо порушників. Вживаються і такі спеціальні заходи як терміновий заборонний припис (відповідно до якого представники поліції можуть зобов’язати порушника залишити місце проживання/перебування постраждалої особи), обмежувальний припис (застосовується судом терміном до 6-ти місяців) та інші.
Сім’я для людини має бути тилом, фортецею, що захистить від зовнішніх негараздів, джерелом тепла, щирості і радості.
Якщо вона стає «полем битви», звертайтеся:
- До територіального органу поліції за телефоном 102.
• До відділу у справах сім’ї та молоді Шепетівської міської ради за телефоном 4-01-50.
• До служби у справах дітей Шепетівської міської ради, в разі якщо жертвами насильства стали діти, – за телефоном 4-01-50.
Щодо психологічної і юридичної допомоги – до Шепетівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за телефонами : 4-16-23, 0980479133
Щодо юридичної допомоги – до Центру надання безоплатної вторинної правової допомоги – т. 0661158319, 0731061310, 0633627472
Щодо психологічної допомоги – до волонтерів: психолог Рула Світлана – т. 0673837961, тренер з питань сімейних відносин ГО « Центр « Натхнення» Пустовіт Анна т. 0966434010
А. Гайдай
начальник відділу у справах сім’ї та молоді управління у справах сім’ї, молоді та спорту