ЛИСИЦІ АТАКУЮТЬ

Останнім часом жителі міста та району скаржаться на те, що до їхніх господарств навідуються непрохані хвостаті руді гості – лиси, які душать птицю, наносять покуси домашнім тваринам та людям. Від нашестя лисиць захистити населення можна лише спільними зусиллями лісівників, місцевої влади, УТМР та мисливців!

Останніми роками чисельність цього звіра перевищує допустиму щільність практично в усіх регіонах України, в тому числі і на Шепетівщині. Руді хижаки часто забігають у населені пункти і навіть не в закинуті села. Ці хижаки через масове використання на полях гербіцидів втрачають свій основний харч – польову мишу, і в пошуках поживи знищують не лише лісову дрібну фауну, а й шкодять приватним господарствам, масово поїдаючи домашню птицю. Але найстрашніше, що лисиці здавна були переносниками небезпечної інфекційної хвороби – сказу. Тому якщо масове збільшення кількості лисиць не регулюватиметься штучно, з допомогою відстрілу, то ситуація невдовзі може вийти з-під контролю…
У більшості серед диких тварин на сказ хворіють м’ясоїдні та всеїдні тварини (лисиці, вовки), фіксують поодинокі випадки захворювання у тхорів, борсуків, куниць.

Лисиця, хвора на сказ, може зайти в населений пункт і напасти на домашню тварину чи людину. При появі диких тварин на особистих подвір’ях, на території населених пунктів потрібно прийняти всі запобіжні заходи для забезпечення безпеки себе і ваших близьких, оскільки здорові дикі тварини, як правило, уникають зустрічі з людиною.
Найбільше від навідувань рудохвостих страждають житлові поселення, що прилягають до лісових масивів, та віддалені, малонаселені села, де багато залишених будинків зарослих чагарниками, у яких давно ніхто не живе. У цій пустці і знаходять прихисток лисиці, наносячи шкоду сусіднім господарствам.

Велика роль у розповсюдженні вірусу сказу належить безпритульним тваринам, особливо собакам та котам. Причинами складної епізоотичної ситуації щодо сказу в Хмельницькій області є невирішеними питання щодо безпритульних собак та котів в населених пунктах. Цим питанням мають займатися комунальники та органи місцевого самоврядування в населених пунктах району, що передбачено Законом України «Про місцеве самоврядування». До делегованих їм повноважень належать питання профілактики, а в разі виникнення – і прийняття рішень з питань боротьби зі стихійними лихами, епідеміями, епізоотіями та здійснення необхідних заходів щодо ліквідації їхніх наслідків. Недостатній контроль за виконанням правил утримання собак і котів, в результаті чого збільшується кількість безпритульних тварин в населених пунктах. Збільшення місць (смітників), де безпритульні тварини знаходять собі їжу.

Всі вищезазначені причини сприяють безконтрольному розмноженню безпритульних тварин, збільшенню їх кількості та підвищенню загрози покусів людей та домашніх, зокрема, сільськогосподарських тварин, і захворюванню їх на сказ.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Ваше здоров’я у Ваших руках! Дбайте про нього!
ЗВЕРТАЄМО ОСОБЛИВУ УВАГУ, ЩО ВАКЦИНУВАТИ ДОМАШНІХ ТВАРИН (СОБАК, КОТІВ) ПРОТИ СКАЗУ ПОТРІБНО ПОСТІЙНО.

Головний спеціаліст Шепетівського управління ГУ ДПСС в Хмельницькій області В.Савіцький