Патронат над дитиною – це «швидка сімейна допомога» дитині та її сім’ї, яка передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання нею, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Сім’я патронатного вихователя — це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі. Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.
Пошук кандидатів у патронатні вихователі проводиться шляхом інформаційних кампаній, співбесід і консультацій з особами, які виявили бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя. Держава фінансує створення сім’ї патронатного вихователя. Соціальна допомога виплачується на кожну дитину, влаштовану до сім’ї патронатного вихователя, та використовується патронатним вихователем у повному обсязі для задоволення її потреб. Розмір соціальної допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць. Розмір грошового забезпечення патронатного вихователя становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць.
Юридичними підставами встановлення патронату над дитиною є договір про патронат, який укладається за рішенням органу опіки та піклування, уповноваженим закладом, з сім’єю патронатного вихователя та батьками дитини. Термін перебування у сім’ї патронатного вихователя визначається потребами дитини та залежить від складності життєвих обставин, які спричинили влаштування дитини, але не має перевищувати 3 місяці. В окремих випадках його може бути продовжено до 6 місяців. Предметом договору є прийняття у свою сім’ю чужої дитини і забезпечення її сімейним вихованням. Договір про патронат над дитиною припиняється у разі прийняття органом опіки та піклування рішення про повернення дитини до її батьків, інших законних представників, її усиновлення, встановлення над нею опіки чи піклування, влаштування її на виховання в сім’ю громадян (прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу) або до дитячого закладу, закладу охорони здоров’я, навчального або іншого закладу, а також у разі досягнення дитиною повноліття, смерті дитини чи патронатного вихователя.
22 вересня 2021 року працівники служби у справах дітей, управління праці та соціального захисту населення, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді взяли участь в онлайн-нараді на тему: “Виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2021 №893 “Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною”. Нарада відбулася під головуванням заступника голови Хмельницької облдержадміністрації Володимира Юр’єва та заступника начальника служби у справах дітей ХОДА Любові Тимофіїв. У часниками наради були обговорені шляхи виконання зазначеної постанови.
Просимо усіх, кого зацікавила ця інформація, хто має бажання стати патронатним вихователем для дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, звертатися в службу у справах дітей Шепетівської міської ради безпосередньо (кабінети 408, 409) або за телефоном 40390.
Начальник служби у справах дітей Катерина КУПРАЦЕВИЧ