ВІЛ та СНІД – міфи та реальність

1 грудня  – Всесвітній День боротьби з ВІЛ/СНІДом. Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. За даними центру громадського здоров’я МОЗ України в Україні 387 тисяч 320 осіб ВІЛ-інфікованих громадян.

ВІЛ передається:

– Через кров – при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров від  ВІЛ-інфікованої особи до здорової  людини. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами.

– Статевим шляхом – під час незахищених статевих стосунків.

– Внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини під час вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, при важкому перебігу хвороби у матері та складних пологах.

Сьогодні ВІЛ – це не вирок. Проблема ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо толерантно ставитись до ВІЛ-інфікованих, пам’ятаючи, що кожний із них є повноцінним членом суспільства та має право вести особисте життя, навчатися, працювати, мати друзів, закохуватися, створювати сім’ю, народжувати здорових неінфікованих дітей. Оскільки лікування тривале і важке, уражені інколи зневірюються у своїх силах і тому потребують, крім звичайного спілкування, ще й моральної підтримки.

Більшість людей знають, що спілкування з ВІЛ-позитивними людьми не несе жодної загрози для їхнього життя, бо ВІЛ не передається при дружніх поцілунках, рукостисканні, через їжу, яку приготувала ВІЛ-інфікована людина, під час спільного користування басейном, ванною чи під час належно проведених медичних втручань. Тому необхідно не словами, а конкретними діями продемонструвати ВІЛ-інфікованим своє толерантне ставлення, а молодь мотивувати вести здоровий спосіб життя.